2019. április 27., szombat

Tavaszi húsgombócos karalábé

"Tavasz van, milyen szép tavasz van,
de jó futkosni a szabadban,
a fű magas, sűrű a lomb,
csíz búvik ott és vadgalamb,
száll a gyermekek nevetése.
Tavasz, vidámság - ez a béke!"


(Benjámin László)

Kora reggel óta, amikor épp elállt az eső és a reggeli kávémmal a kezemben kimentem Puszedlivel a kertbe,  ez a vers jár az eszemben. Így amikor a kutyaklub után elmentünk bevásárolni, valami tavaszi ételhez valót akartam venni. Szép volt a spárga, el is gondolkodtam egy kis spárgás csirkecombon, de amikor megláttam a csodás, friss karalábét már tudtam, mi lesz ma ebédre :-)

Karalábét most már egész évben lehet kapni, de nekem igazából ez a tavaszi étel. Gyerekkoromban már vártuk, hogy mikor lehet töltött karalábét főzni. Amit ma főztem, az is rokona a töltött karalábénak, de modernebb, könnyebb.

Hozzávalók :

40 dkg darált hús, marha és disznó vegyesen (25 % zsírtartalmú)
3 szép fej karalábé a zöldjével együtt
1 csokor petrezselyemzöld
2 szál duci újhagyma - ha vékonyabb, akkor 4-6
2 tojás
2-3 evőkanál zsír
só, bors, szódabikarbóna 
1 kis pohár (125 g) tejföl

A karalábé csúcsán lévő zsenge leveleit nem dobjuk ki, hanem a petrezselyemzölddel együtt apróra vágjuk. Szintén apróra vágjuk az egyik szál újhagymát a zöldjével együtt.
A darált húshoz hozzátesszük a felaprított zöldeket, a két egész tojást, egy késhegynyi szódabikarbónát, egy evőkanál zsírt és sózzuk, borsozzuk. A zsír azért kell be, hogy ne essen szét főzés közben, a szódabikarbóna pedig lazítja. 
Jól összegyúrjuk és pihentetjük, amíg a karalábékat meghámozzuk és kb. 1 cm széles hasábokra vágjuk.
A húsból 8-10  gombócot formázunk.
A másik szál újhagymát is felaprítjuk. Egy nagyobb lábosban megforrósítunk 2 evőkanál zsírt, beletesszük a felaprított újhagymát és a húsgombócokat. 1-2
perc alatt mindkét oldalukon kifehérítjük a gombócokat, hozzátesszük a karalábét és felöntjük annyi vízzel, hogy 1 ujjnyira ellepje. 
Ha felforrt a lángot takarékra tesszük és gyöngyözve főzzük 30-40 percig. Közben a levet megkóstoljuk és ha kell utána sózzuk.
A tejfölt egy bögrében megkeverjük és egy evőkanál lével felhígítjuk majd a fővő ételhez keverjük. Már csak egyet rottyantunk rajta és tálalhatjuk.


2019. április 24., szerda

Csőben sült csirkemájas karfiol

A csőben sültek nagyon változatosan elkészíthető ételek és ha a besamel mártás helyettesítjük a tejfölben elkevert tojással, akkor nagyon jól beilleszthetők a szénhidrátszegény étrendbe. És ki tud ellenállni a tetejére sült ropogós sajtnak ?


Hozzávalók :

1/2 kg csirkemáj
1 fej (tisztán 70-80 dkg) karfiol
2 fej vöröshagyma
20 dkg reszelt sajt
2 dl tejföl
2 tojás
2-3 evőkanál kacsazsír
só, bors, kakukkfű

A karfiolt rózsáira szedtem - a nagyobbakat félbevágtam - és lobogó sós vízben 5 percig főztem. Ezután leszűrtem és hideg vízben gyorsan lehűtöttem, hogy ne puhuljon tovább.

A hagymát félbevágtam majd vékonyan felszeleteltem. A májakat nagyobb darabokra - egy májat 3-4 darabba - vágtam.
A kacsazsíron a hagymát üvegesre dinszteltem. Amikor beletettem a hagymát a forró zsírba megsóztam és lefedtem, majd a lángot mérsékeltem. Így azok is nyugodtan ehetik, akinek az epéjének gondot okoz a sült hagyma.

Beletettem a májat, megborsoztam, hozzáadtam a felaprított zsenge kakukkfű levélkéket - ha nincs kakukkfüved a kertben, akkor jó a szárított is. Érdemes kakukkfüvet tartani akár a konyhaablakban vagy az erkélyen is cserépben. Évelő, nem igényes és nagyon finom az illata is :-)
Gyakran kevergetve addig sütöttem a májat, amíg fakanállal félbevágva a közepe még rózsaszín, de már nem enged levet. Ez kb. 5-6 perc. Megsóztam és hagytam kihűlni.

Összekevertem a tejfölt, a tojást és a reszelt sajt felét és egy kis sót. Belekevertem a lecsepegtetett karfiolt és a hagymás májat a zsírjával együtt. Beletettem egy kikent jénaiba, rászórtam a maradék sajtot. Hideg sütőbe tettem és 170 fokon addig sütöttem, míg a sajt szépen ráolvadt a tetejére (kb. 25 perc).


2019. április 15., hétfő

Bordáskel borsos lapockával

Van, hogy nincs időm hosszasan főzőcskézni, ezért mindig tartok a fagyasztóban félig elkészített pörkölt alapot.

Most úgy esett, hogy nem maradt vasárnapról semmi, amit ebédként magammal vihettem volna a munkahelyemre, így hétfő reggel gyorsan előkaptam egy doboz vésztartalékot a fagyasztóból, 5 perc alatt kiolvasztottam a mikróban.
Amíg olvadt, addig 2 szép bordás kelt megmostam és ujjnyi vastagon felkarikáztam.
Egy serpenyőben felforrósítottam a húst, hozzátettem a kel karikákat, kicsit megsóztam és
megszórtam őrölt köménnyel. Fedő alatt 5 percig pároltam és már mehetett is a ételhordós dobozkába.


2019. április 13., szombat

Bármire jó pörkölt alap

Sokszor előfordul, hogy nincs időm hosszas főzőcskére, de mégis jó lenne valami finomat enni.
Az ilyen időkre készülve mindig tartok a mélyhűtőben pörkölt alapot.
Ma nagyon szép lapockát kaptam,időm is volt, így csináltam belőle 4 adagot.

Hozzávalók :

1 kg sertés lapocka
2-3 fej vöröshagyma
3-4 evőkanál zsír
só, bors

A lapockát kis kockákra vágtam, a vöröshagymát az aprítóban finomra vágtam. 
A felforrósított zsírba beletettem a hagymát, megsóztam és lefedtem. A lángot azonnal takarékra tettem. Amikor a hagyma üvegesre dinsztelődött ismét nagyra vettem a lángot és belekevertem a felkockázott húst. Folyamatosan kevergettem míg kifehéredett utána sóztam, borsoztam és fedő alatt, kis lángon pároltam. Amikor a levét elfőtte és kicsit megpirult (pörkölődött) tetten hozzá egy kis vizet és puhára pároltam.

Amikor kihűlt műanyag edényekbe tettem és ment a fagyasztóba.

Nagyon sokféle étel alapja lehet, mert a későbbi fűszerezéstől függ a karaktere.

2019. április 12., péntek

Göngyölt nyúl

Szeretem a nyúlhúst. Gyerekkoromban Mara nagynéném nyulakat tartott, hogy legyen mindig friss hús. Emlékszem a Magdolna napi családi ebédekre, amikor gödöllői házában a nagy diófa alatti asztalnál csodás rántott nyúlcombokat és füstölt szalonnával spékelt nyúlgerincet tálalt fel :-)

Mostanában a Lidlben gyakran kapni nyúlhúst.Most apróhúst vettem, gondoltam csinálok belőle gombás nyulat, de amikor kibontottam láttam, hogy nincs feldarabolva. A gerinc melletti húspászma egyben volt és rajta volt a bordákat borító vékony húsréteg is. 4 ilyen szép darab volt a félkilós csomagban. Na ezt nem darabolom fel döntöttem, hiszen finom göngyölt sültet is lehet belőle csinálni!

Hozzávalók :

1/2 kg nyúlhús
10 dkg füstölt szalonna
10 dkg chorizo kolbász
1 kis fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
só, bors
kacsazsír

A húst besóztam, borsoztam. A füstölt szalonnát felcsíkoztam és a vastag húsrészeket megspékeltem. Szerencsére vagy 30 éve egy kedves barátomtól kaptam spékelőtűt, amit azóta is őrzök, így egyszerű dolgom volt. De egy vékony és éles késsel is megoldható a spékelés.
A vékony részére szeletelt chorizo kolbász tettem, betakartam a másik szelettel, majd arra is került néhány szelet kolbász. Végül a két vastagabb részt egymás felé fordítottam és a húshengert cérnával összekötöztem.

Egy kerámia sütőtálba tettem a húst, mellé dobtam a megroppantott fokhagyma gerezdeket és a felnegyedelt vöröshagymát és a maradék szalonnát. Alaposan meglocsoltam kacsazsírral és befedtem alufóliával.
Fólia alatt 160 fokon egy órát sütöttem majd fólia nélkül 180 fokon kb. 15 perc alatt megpirítottam.

Amikor kész lett kivettem a sütőedényből, 15 percig pihentettem majd levettem róla a cérnát. Már ekkor is szépen szeletelhető, de hidegen kimondottam mutatósak a szeletek :-)



2019. április 6., szombat

Karfiolrizs

Sokat olvastam a karfiolrizsről és mivel szeretem a karfiolt, kipróbáltam. Azóta már sokszor csináltam és nagyon szeretem.
A fűszerezését mindig variálom, ahogy épp a kedvem hozza. Próbálkozzatok ti is bátran !

Hozzávalók :

egy kis fej karfiol
2-3 evőkanál kacsazsír, pecsenyezsír vagy vaj
só, bors

ezen kívül mehet még bele 2-3 szál újhagyma, egy fél palermo (kápia, kaliforniai) paprika vagy 1 csípős - csemege zöldpaprika vagy amit akartok :-)

A karfiolt rózsáira szedjük, megmossuk.  Aprítóban (chopper) több részletben, 5-6 nyomással kb. rizsszem méretűre daraboljuk. Ha nincs aprítónk - kérjünk karácsonyra :-) - akkor káposztareszelőn is lereszelhetjük.

Az újhagymát felkarikázzuk, a paprikát vékonyan felszeleteljük.
Egy nagy, lehetőleg vastagfalú serpenyőben vagy wokban a zsiradékot felforrósítjuk és beletesszük a hagymát és paprikát. 2-3 percig, és nagy lángon, folyamatosan kevergetve pirítjuk majd hozzátesszük a karfiolt. Vigyázzunk, hogy ne legyen sok a karfiol, mert akkor nem sülni fog, hanem párolódni !
Sózzuk, borsozzuk - vállalkozó szelleműek tehetnek hozzá egy kis chilipelyhet is. 

Folyamatosan kevergetve kb. 5-6 perc alatt készre sütjük. Bármilyen sülthöz - például a lassan sült oldalashoz - illik.





Lassan sült oldalas

Mindig is szerettem az olyan ételeket, amelyek szinte "maguktól" elkészülnek, nem kell mellettük állni, nyugodtan lehet közben mással foglalkozni, néha kell csak ránézni. Aztán eszembe jutott a nagyanyáink által gyakran használt, régi módszer, amely manapság újból divatos. Ez a viszonylag alacsony hőmérsékleten, több órán át történő zsírban sütés.
Így nyugodtan nekiláthatunk az oldalas sütésének is, a végeredmény zamatos, leomlik a csontról és ráadásul még lesz finom pecsenyezsírunk is.



Hozzávalók: 

1/2 kg sertés oldalas 
40 dkg sertészsír 
1-2 fej vöröshagyma 
2-3 gerezd fokhagyma - ha szeretjük, lehet több is 
só, bors 

jénai tál vagy olyan lábos, amit sütőbe is be lehet tenni, azaz nincs műanyag alkatrésze. A cseréptál nem jó, mert a pórusai eltömődnek a zsírral, másra többé nem lehet használni.


Az oldalast sózzuk és borsozzuk és betesszük a jénaiba. A vöröshagymát megpucoljuk, a méretétől függően félbe, negyedbe vágjuk és az oldalas köré tesszük. A megtisztított foghagyma gerezdeket a kés hátával kicsit megnyomjuk és szintén a húshoz tesszük. 



A zsírt megolvasztjuk, csak folyjon, de nem legyen forró. Ez mikróban 750W-on kb. 3 perc. A folyékony zsírt ráöntjük a húsra. Legalább 1 ujjnyira lepje el ! Lefedjük és betesszük a 130 fokos sütőbe légkeverésre majd egy fél óra múlva a sütési hőfokot 110 fokra csökkentjük. 3-4 órán át sütjük, időnként megnézzük. 


Sajnos a gázsütők nem tudnak ilyen alacsony hőfokot. De ugyanezt a lassú sülést a tűzhelyen is meg tudjuk csinálni. Először nagy lángra tesszük a lábost, de amikor a zsír elkezd bugyborékolni áttesszük a legkisebb rózsára és azt is a legalacsonyabb lángra állítjuk, hogy zsír csak gyöngyözzön - mintha kocsonyát főznénk.


Ha ropogósan szeretjük, akkor tálalás előtt egy serpenyőben mindkét oldalát kicsit megpirítjuk. Ha a zsírban hagyjuk kihűlni, akkor több napig is eláll.