2019. október 23., szerda

Meleg kelbimbó saláta

Újra itt a kelbimbó szezon. Kicsit sok kelbimbót vettem a múltkori rakott kelbimbóhoz, így a maradékot megpucolva lefagyasztottam. Ma elővettem és csináltam egy jó kis salátát belőle.




Hozzávalók:

30-35 dkg tisztított kelbimbó
15 dkg nyers kolozsvári szalonna
3 főtt tojás
1-2 evőkanál zsír
2 evőkanál fehér balzsamecet
só, őrölt kömény

A fagyott kelbimbót sós és köményes forró vízbe tettem és az újraforrástól számítva 6 percig főztem majd leszűrtem. A tojásokat félbe vágtam és felkarikáztam. 
A kolozsvári szalonnát vékony hasábokra vágtam és a zsíron megsütöttem. Amikor szépen megpirultak hozzátettem a tojásokat és a megfőtt kelbimbót valamint a balzsamecetet. Ez szépen feloldotta a szalonna pörkanyagait, ami ezután bevonta a többi hozzávalót. 1-2 percig pirítottam és sült csirkecombbal tálaltam.

2019. október 9., szerda

Rakott kelbimbó

Imádom a rakott krumplit és a krumplipürét. Talán ez a két étel, amit hiányolok, mióta áttértem a szénhidrát szegény étkezésre. A krumplipüré helyett nagyon jól bevált a zellerpüré, de a rakott krumpli pótlásán sokat gondolkodtam. Most viszont sikerült egy nekem nagyon ízlő megoldást találni !


Hozzávalók:

50 dkg kelbimbó (pucolás után)
4 + 1 tojás
15 dkg füstölt kolbász
10 dkg reszelt sajt
1 kis pohár tejföl
5 dkg szeletelt bacon
5 dkg vaj
őrölt kömény

A kelbimbót lobogó sós vízben - amibe tettem egy kis őrölt köményt is - 6 percig főztem, majd leszűrtem és hűlni hagytam.
A kolbászt felkarikáztam és kevés zsíron kicsit átpirítottam.
4 tojást keményre főztem, megpucolta.
Egy kisebb jénait kikentem vajjal, beletettem a kelbimbó felét. Elterítettem rajta a sült kolbászt és rákarikáztam a tojásokat. Rákentem a tejföl felét és megszórtam a sajt felével végül betakartam a maradék kelbimbóval. Betakartam a bacon szeletekkel és 170 fokon, fedő alatt kb. 1/2 óráig sütöttem.
Összekevertem a maradék tejfölt, a maradék sajtot és egy egész tojást és ráöntöttem a kelbimbóra és fedő nélkül kb. 10 percre visszatettem a sütőbe, hogy szép színt kapjon.

2019. október 8., kedd

Céklasaláta almával, majonézzel

Gyerekkoromban nálunk a cékla egy volt a savanyúságok közül, főtt cékla karikák egy kis tormával, cukros-ecetes lében. Szerettem. De az utóbbi időben számtalan egyéb módon is készítem, most például a disznótoros mellé saláta lett belőle.




Hozzávalók :

75 dkg cékla
1 db alma
2-3 evőkanál fehér balzsamecet
4-5 evőkanál házi majonéz

kömény

A céklát sós, köménymagos vízben puhára főztem - akkor jó, ha bele lehet szúrni a villát. Amikor annyira kihűlt, hogy meg tudtam fogni megpucoltam és káposzta reszelőn lereszeltem. Meglocsoltam a balzsamecettel. Hozzá reszeltem a megpucolt almát is és hagytam teljesen kihűlni. 
Végül összekevertem annyi majonézzel, hogy krémes legyen és egy éjszakára a hűtőbe tettem, hogy összeérjenek az ízek.


2019. október 6., vasárnap

Rozmaringos sütőtök

Itt az ősz, megjelentek a sütőtökök az üzletekben. Leginkább a narancssárga, kanadai tök kapható, de bármely fajtájúból nagyon szeretek sültekhez való köretet készíteni. Szerintem a rozmaring és a bors nagyon passzol a kicsit édeskés tökhöz.

Hozzávalók :

1 kisebb (kb. 1 kilós) sütőtök
2-3 ágacska rozmaring - szerencsére nekem van a kertben, de jó a szárított, őrölt is
só, őrölt bors
2-3 evőkanál olívaolaj
1-2 evőkanál balzsamecet - én jobban szeretem a fehér balzsamecetet, mert nem változtatja meg az étel színét.

A sütőt 200 fokra előmelegítem. Míg melegszik, addig a tököt meghámozom és nagyobb, 2-3 cm-es kockákra vágom. Megszórom sóval, borssal és az apróra vágott rozmaring levelekkel. Öntök rá egy kis olívaolajat és kézzel jól összeforgatom, hogy egyenletesen bevonódjanak a fűszerekkel és az olajjal a sütőtök kockák.
Egy nagy, sütőpapírral bélelt tepsibe öntöm, szépen elrendezgetem, hogy ne érjenek egymáshoz a darabok.  30 - 35 percig sütöm, de félidőben átforgatom, hogy minden oldalán egyformán piruljon.
Amikor kész még forrón egy tálba öntöm - ehhez jó segítséget nyújt a sütőpapír - és meglocsolom egy kis balzsamecettel és jól átforgatom.

Ma sült csirkecombbal tálaltam, de magában is isteni.

2019. október 5., szombat

Chokokokko azaz kókuszos csokoládé torta citromos mascarponéval vagy piros bogyós gyömölccsel

Szénhidrát szegény életmódban is van olyan, hogy az ember lánya vágyik egy kis nasira :-)
Ennek a receptnek az alapját egy ausztrál oldalon találtam - ott állítólag nemzeti süti, minden kávézóban kapható.
Egy kicsit módosítottam rajta, mert az eredeti mandula liszttel készül, én viszont éppen nem kaptam mandula lisztet. Találtam a boltban viszont finomra őrölt kókuszreszeléket. Ekkor eszembe jutott fiatalkorom isteni kókuszos csokoládé fagyija, amit mindig vettünk, ha Szentendrén jártunk. Volt ott a Kovács Margit múzeummal majdnem szemben egy isteni cukrászda, nem lehetett ezt a fagyiját - és a többit sem - kihagyni. 

A mértékegységeket is magyarítottam.


Hozzávalók :

30 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé. Szerintem a Lidlben kapható, 74 %-os csoki a legjobb.
20 dkg vaj
20 dkg finomra őrölt kókuszreszelék. Ha nem kapunk ilyet, akkor chopperben kicsit rá kell darálni a kapható reszelékre.
6 g (1/2 csomag) sütőpor
4 tojás
csipet só

Az öntethez : 
10-12 dkg (1/2 doboz) marcarpone
1-2 evőkanál citromlé

vagy 
20 dkg piros, bogyós gyümölcs (eper, málna, szeder, ribizli vagy ezek keveréke, a mirelit is jó) 
1-2 evőkanál méz

A csokoládét vízfürdőben felolvasztom, azaz keresek két lábost, amelyek egymásba tehetők, majd a nagyobbikba annyi vizet töltök, hogy elérje a kisebbik alját és a tűzre teszem. A kisebbikbe pedig beleteszem a darabokra tördelt csokoládét. Néha megkevergetve addig melegítem, míg a csoki fel nem olvad. Hasonló módon felolvasztom a vajat is, majd a csokihoz keverem. Teszek hozzá egy csipet sót is. Ezután keverőtálba öntöm és összekeverem a kókusszal és a sütőporral. 
Közben a sütőt előmelegítem 170 fokra. 
A tojásokat ketté választom, a sárgáját a csokis keverékbe keverem, a fehérjéből pedig kemény habot verek. Ezt óvatosan a csokis keverékhez keverem.
Egy kisebb - nekem 20 cm-es van - tortaformát kikenek vajjal és beleöntöm a keveréket. 
18-20 percig - ekkor tűpróbát végzek - sütöm. A formában hagyom kihűlni.

Az öntethez habosra keverem a mascarponét a citromlével és tálaláskor a sütire teszek belőle.
A gyümölcsös öntethez a gyümölcsöket egy kis lábosban a mézzel néhány percig főzöm.

2019. október 4., péntek

Karalábés csirke

Ez egy régi, kedvenc receptem Lajos Maritól, csak most kihagytam belőle a rántást, de így is nagyon finom :-) Bár az eredeti recept csirkemellet vagy combot ír, de most a kedvencemmel, csirkeszárnnyal készítettem. Nagyon jót tesz neki, ha valamilyen csontos csirke alkatrész van benne.






Hozzávalók :


3 fej karalábé
70 dkg csirkeszárny (két izületes)
2-3 gerezd fokhagyma
1-2 evőkanál zsír - én most azt a pecsenyezsírt használtam, amiben előző nap az oldalast sütöttem, így szép színt is adott a szaftnak
só, bors
1 tojás
3 evőkanál tejföl

A csirkeszárnyakat egy nagyobb lábosban a zsiradékon kicsit átsütöttem, azaz mindkét oldalát kifehérítettem, majd egy tányérra tettem. A hasábokra vágott karalábé felét a lábos aljára terítettem, rátettem a csirkeszárnyakat, sóztam, borsoztam és hozzátettem a vékonyra szeletelt fokhagymát. Ráterítettem a maradék karalábé hasábokat és felöntöttem annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Lassú tűzön kb. 40 percig főztem. Közben megkóstoltam és utána sóztam. Célszerű csak akkor kóstolni,amikor már néhány percet forrt, mert csak addigra jönnek ki az ízek.
Amikor már a csirkeszárnyak megpuhultak kivettem őket. A tejfölt összekevertem egy egész tojással és a karalábéhoz kevertem. De ekkor már csak addig melegítettem, míg egyet nem rottyant, hogy a tojás ne pelyhesedjen ki. Visszatettem bele csirkét és tálaltam.
Tálaláskor ízlés szerint lehet még hozzátenni egy kis tejfölt illetve meg lehet szórni vágott petrezselyemzölddel.