2019. augusztus 27., kedd

Rakott karfiol - a klasszikus

Ma rakott karfiolt főztem, úgy, ahogy mindig is csináltuk, egyedül a rizst hagytam ki belőle. Így is nagyon finom lett :-)

Hozzávalók :

1 fej karfiol (1-1,5 kg)
50 dkg darált disznóhús - 30 %-os zsírtartalmú
2 kis fej vöröshagyma
3 evőkanál zsír
1 kis pohár tejföl
15 dkg reszelt sajt (gouda)
1 tojás
só, paprika, bors, cayenne bors

A karfiolt rózsáira szedtem, lobogó sós vízben az újraforrástól számítva 8 percig főztem majd lehűtöttem.
A darált húsból pörköltöt készítettem : az apróra vágott hagymát a forró zsírban üvegesre dinszteltem majd hozzátettem a darálthúst és megsóztam. Fedő alatt kis lángon, néha megkeverve 15 percig pároltam, majd nagy lángon zsírjára sütöttem, kicsit megkapattam (pörköltem). 
A tűzről levéve hozzákevertem a pirospaprikát majd egy pohár vízzel felöntve kis lángon újabb 15 percig főztem. Közben borsoztam és megszórta egy kis cayenne borssal, mert szeretem, ha egy kicsit csíp.
Egy jénait kikentem zsírral, beletettem a karfiol felét, ráterítettem a pörköltet és megszórtam a sajt felével. Ment még rá néhány evőkanál tejföl majd a betakartam a karfiol másik felével.
A tetejére is kentem egy kis tejfölt és néhány zsírdarabkát majd 175 fokon 25 percig sütöttem.
Ekkor  a maradék tejfölt összekevertem 1 egész tojással, ráöntöttem a karfiolra és megszórtam a sajt másik felével.
Ezt már csak addig sütöttem, míg a sajt szép színt nem kapott.

2019. augusztus 19., hétfő

Sajtkorongok

Kellene valami sajtos-sós nasi !
Már több helyen olvastam, hogy sajtból milyen finomságot sütnek, így én is kipróbáltam. Finom lett, ráadásul kiválóan alkalmas maradék sajtdarabkák felhasználására.

Hozzávalók :

kb. 25 dkg sajt - 
fontos, hogy legalább a fele gomolya legyen, ugyanis az nem olvad meg a hő hatására, így lesz tartása. Most gomolyából és goudából csináltam és hozzátettem a maradék brindzát
2 tojás sárgája
1 késhegynyi szódabikarbóna
ízlés szerint fűszer (bors vagy chili vagy cayenne bors, esetleg köménymag, amihez kedvünk van)

A sajtokat a káposztareszelőn (nagy lyukú) lereszeltem, hozzátettem a tojások sárgáját és a fűszereket.  Só nem kell bele, mert a sajtok eléggé sósak. Kemény, gyúrható masszává kell összeállnia.
Egy teflon serpenyőt jó alaposan felforrósítottam.  A sajtmasszából diónyi gombócokat formáltam, ellapítottam és a serpenyőbe tettem. Egy lapát segítségével csak akkor fordítottam meg, amikor az alja már megpirult, kialakult rajta a kéreg. Ez kb. 2-3 perc.


Marhahús tejfölös, kapros káposztával

Tulajdonképpen lucskos káposzta féleség, csak nem sertéshúsból készült és nincs benne liszt.
Gyönyörű marhalábszárat kaptam, de nem volt kedvem se a pörkölthöz, se a gulyáshoz. Így ez lett belőle :-)


Hozzávalók :

1/2 kg marhalábszár
75-80 dkg fehér káposzta
2 közepes fej vöröshagyma
10 dkg füstölt szalonna 
2 evőkanál zsír
2-3 babérlevél
1 csokor zsenge kapor
1 kis pohár (175 g) tejföl
só, bors

A szalonnát apró kockákra vágtam. A marhahúst pörkölthöz való méretűre daraboltam, a hagymát is apróra felkockáztam.
Odatettem a zsírt és a szalonnakockákat és kis lángon kisütöttem. Majd hozzáadtam a hagymát, kicsit megsóztam és fedő alatt üvegesre pároltam. Ekkor ment bele a marhahús, Nagy lángon kifehérítettem és hozzátettem a babérlevelet, kicsit sóztam és borsoztam.Amikor elfőtte a levél felöntöttem kb. 2 dl vízzel és kis lángon, fedő alatt 2-2 1/2 óra alatt majdnem teljesen puhára főztem. Ha elfőtte volna a vizet, akkor utána öntöttem. A végén nagyjából lepje el a víz. Ekkor hozzákevertem a kb. 2x2 cm-es darabokra vágott káposztát. Megkóstoltam, hogy kell-e még bele só - nem kellett. Kb. 1/2 óráig együtt főztem, majd mehetett bele a felaprított kapor is, kb. 5 percre.
Ekkor hozzákevertem a tejfölt, a lángot elzártam alatta és fedő alatt állni hagytam még egy negyed órát.

2019. augusztus 14., szerda

Lélekmelegítő gombaragu

Ez ma nem az én reggelem volt. Az hagyján, hogy szakadt az eső, de amikor beültem a kocsimba, hogy dolgozni menjek, nem volt se kép, se hang. Kiderült, hogy másfél napig égett a csomagtartó belső világítása és az teljesen lemerítette az aksit. Szerencsére itthonról is tudok dolgozni, így akkutöltő fel, én meg nekiláttam dolgozni.
Azért ez a közel 20 fokos hőmérséklet esés kicsit megviselt, fáztam, nyűgös voltam. Hiába volt tegnapról tejfölös céklasalátám és sült csirkemell a hűtőben, valami fűszeresre és melegre vágytam. Szétnéztem, mi is van itthon és így született ez a fűszeres gombaragu.

Hozzávalók :

25 dkg csiperkegomba
10 dkg chorizo kolbász
10 dkg császárszalonna
1 kis fej vöröshagyma
2 evőkanál zsír
1 evőkanál citromlé
1 evőkanál csípős mustár
3 evőkanál tejföl
só, bors, chayenne bors
petrezselyem zöld

A gombákat felszeleteltem. A kolbászt felkarikáztam, a császárszalonnát vastagabb gyufaszál méretűre felvágtam. A hagymát aprítóban apróra vágtam.
A zsírt egy mélyebb serpenyőben felmelegítettem, beletettem a hagymát, kicsit megsóztam és fedő alatt üvegesre dinszteltem. Hozzátettem a kolbászt és a szalonnát, kicsit lepirítottam. Ekkor került bele a gomba, sóztam, borsoztam kicsit megszórtam chayenne borssal. Fedő alatt, kis lángon addig dinszteltem, míg a gomba el nem főtte a levét. akkor hozzátettem kb. 1,5 dl vizet és 5 percig forraltam. Hozzátettem a citromlevet, a mustárt és a tejföl és így már csak egyet rottyantottam rajta. Tálaláskor apróra vágott petrezselyemzölddel díszítettem.

2019. augusztus 11., vasárnap

Amerikai káposzta saláta avagy coleshaw, ahogy én szoktam

A káposzta saláta akár magyarosan, akár amerikai módra nagy kedvencem. Így is, úgy is sokszor készítem.
Az amerikai verziót kétféle módon szoktam, hagymásan vagy gyömbéresen. Mivel most nem kaptam friss gyömbért, így hagymásan csináltam.


Hozzávalók :

35-40 dkg fehér káposzta,
1-2 db sárgarépa,
1 fej lilahagyma vagy egy jó ujjnyi reszelt gyömbér
3 evőkanál tartármártás,
3 evőkanál tejföl,
só, 
bors,
chayenne bors,
citromlé

A káposztát  legyalultam és besóztam. A sárgarépát a finom reszelőn lereszeltem. A hagymát vékonyan felkarikáztam és meglocsoltam egy kis citromlével.Ha a gyömbéres verziót készítem, akkor a gyömbért a finom reszelőm lereszelem.
A káposztát és a répa reszeléket alaposan kinyomkodtam és hozzákevertem a citromlében pácolt lilahagymát. Megborsoztam és megszórtam egy kis őrölt chayenne  borssal. 
Hozzá kevertem a tartármártást és a tejfölt és legalább egy órára behűtöttem.

Dinsztelt tarja

Bevallom, nekem nem nagyon jönnek be a grillen sütött húsok, valahogy nem elég ízesek és puhák. Jobban szeretem az édesapámtól tanult módon elkészített, dinsztelt verziót.


Hozzávalók :

4 szelet sertéstarja
2-3 evőkanál zsír
2-3 evőkanál víz
só,
bors,
ízlés szerint fűszerek (borsikafű, paprika, gyömbér, majoránna, kurkuma, chili, koriander stb.)

A húsokat befűszerezem és legalább egy fél órát állni hagyom.
A zsírt egy serpenyőbe megforrósítom és bele teszem a hús szeleteket. Néhány perc sülés után megfordítom.  Amikor mind a két oldala kicsit megpirult felöntöm egy kevés vízzel, lefedem és a lángot a legkisebbre veszem. így párolom-sütöm kb. fél óráig.  Ekkor leveszem a fedőt és zsírjára sütöm. Egyszer megfordítom a szeleteket.

Házi majonéz és tartármártás

Nagyon sok saláta alkotórésze a majonéz vagy még inkább a tartásmártás. Bár sokféle kapható a boltokban, de egyszerűbb, ha mi magunk csináljuk, ráadásul biztos, hogy nem lesz benne semmilyen nem odavaló adalékanyag !

Hozzávalók :

Majonézhez :
tojássárga
annyi dl jó minőségű étolaj, ahány tojásból készítjük. Én 2 tojásból, így 2 dl étolajból szoktam.

Tartármártáshoz:
2 tojásból majonéz,
2 evőkanál citromlé,
1 evőkanál mustár,
 4 evőkanál tejföl,
só,
bors,
édesítő (elhagyható)

A majonézt célszerű turmixgépben vagy keverőgéppel készíteni, bár kislány koromban fakanállal kevertük :-D
A tojássárgához folyamatos keverés közben vékony sugárban - eleinte cseppenként - hozzákeverjük az olajat. Kezdéskor nagyon lassan kell adagolni, hogy szépen felvegye a tojás az olajat, vajszerű állaga legyen. 
Ha véletlenül túl gyorsan adtuk hozzá az olajat és nem alakult ki a vajszerű állag, akkor egy újabb tojássárgához lassan adagolva a kipelyhesedett folyadékot segíthetünk a helyzeten. Ez a majonéz, ami számtalan öntet alapja. A leggyakoribb, ha tartármártást csinálunk belőle.

A tartármártáshoz a majonézhez keverjük ízlés szerint a fent leírt összetevőket.

2019. augusztus 9., péntek

Bécsi kelkáposzta saláta

Hogy miért bécsi ? Mert amikor sütöttem a fasírtokat eszembe jutott, hogy édesapám milyen isteni bécsi krumplisalátát csinált mindig a fasírthoz felhasználva azt a zsiradékot, amiben a fasírt sült. 
Most kelkáposztából csináltam hasonló módon és nagyon finom lett :-)


Hozzávalók :

30-35 dkg zsenge kelkáposzta
1 fej lilahagyma
5 dkg töpörtyű
őrölt kömény
2 evőkanál balzsamecet
2-3 evőkanál pecsenyezsír

A kelkáposztát vékony csíkokra vágtam és besóztam. Vékonyan felkarikáztam a lilahagymát is. A töpörtyűt aprítóban durvára vágtam.
Egy mélyebb serpenyőben a forró pecsenyezsírban megfuttattam a töpörtyűt, hozzátettem a kicsavart kelkáposztát, a lilahagymát. Meghintettem egy kis köménnyel és hozzákevertem a balzsamecetet. Ekkor elzártam alatta a lángot és fedő alatt egy negyed órát pihentettem, hogy az ízek összeérjenek.

A káposztát nem kell sütni, csak épp melegedjen át !